29 września 2015

PPOZ: oczekujemy podwyżek dla pielęgniarek POZ od 1 września br.

Oczekujemy podwyżek od 1 września br. dla pielęgniarek i położnych podstawowej opieki zdrowotnej – apeluje Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia w piśmie do ministra zdrowia. Resort przewidział podwyżki dla tej grupy zawodowej od 1 stycznia 2016 r.

W zeszłym tygodniu resort zdrowia i przedstawiciele organizacji pielęgniarek i położnych podpisali porozumienie, zgodnie z którym wynagrodzenia pielęgniarskie mają wzrastać po 400 zł przez cztery lata.

Porozumienie zakłada, że wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych zatrudnionych u świadczeniodawców posiadających umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (z wyłączeniem podstawowej opieki zdrowotnej) nastąpi od 1 września br. Natomiast pielęgniarki i położne realizujące świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej oraz środowiska nauczania i wychowania otrzymają podwyżki od 1 stycznia 2016 r.

PPOZ, w piśmie podpisanym przez prezes Bożenę Janicką, zaapelowało do ministra zdrowia Mariana Zembali, by nie dzielił środowiska pielęgniarskiego na lepsze i gorsze. PPOZ podkreśliło, że popiera wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych, jednak uważa za całkowicie niezrozumiałe pominięcie od 1 września 2015 r. w tej podwyżce pielęgniarek i położnych podstawowej opieki zdrowotnej/lecznictwa otwartego.

PPOZ oczekuje podwyżek od 1 września również dla pielęgniarek i położnych podstawowej opieki zdrowotnej i przekonuje, że „podwyżka od września 2015 r. stanowi zaledwie sumę 50 mln zł”.

Wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski powiedział we wtorek PAP, że podczas negocjacji zarówno resort, jak i przedstawiciele środowiska pielęgniarek i położnych zgodnie uznali, że rozwiązanie, by pielęgniarki POZ otrzymały podwyżki od 1 stycznia 2016 r. jest właściwe.

Wiceminister wyjaśniał, że pielęgniarki POZ są rozliczane wg stawki kapitacyjnej (za jednego pacjenta) i w odróżnieniu od pielęgniarek we wszystkich pozostałych podmiotach leczniczych pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej miały zwiększone stawki od 1 stycznia 2015 r.. Minister dodał, że stawka ta wzrosła z ok. 24 zł do ponad 28 zł.

PPOZ w piśmie do ministra podkreśla, że w 2015 r. pielęgniarki POZ nie otrzymały podwyżek, a zmiana stawki kapitacyjnej wynikała tylko i wyłącznie z wykreślenia z list POZ pacjentów zweryfikowanych negatywnie w systemie eWUŚ (…) i przeliczenia tych samych pieniędzy na mniejszą populację.

– Skoro de facto (pielęgniarki) nie opiekowały się pacjentami, których po weryfikacji okazało się, że np. nie ma w naszym kraju, to też można z drugiej strony zadać pytanie, czy słusznie otrzymywały za nich wcześniej pieniądze – mówił wiceminister. Podkreślił też, że – zgodnie z podpisanym porozumieniem – w kolejnych latach wszystkie pielęgniarki będą otrzymywały wzrost wynagrodzeń w tym samym terminie.

Porozumienie między Ogólnopolskim Związkiem Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych a Narodowym Funduszem Zdrowia i Ministerstwem Zdrowia zostało podpisane 23 września br. Zakłada, że do 25 września br. minister zdrowia przedłoży OZZPiP, NRPiP oraz NFZ projekt noweli rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, która dostosuje przepisy do warunków określonych w porozumieniu. Następnie minister niezwłocznie rozpocznie procedurę związaną z wprowadzeniem nowelizacji w życie. Projekt noweli odpowiedniego zarządzenia ma również przygotować prezes NFZ.

Z kolei OZZPiP zobowiązał się zawiesić do 30 września br. ogólnopolską akcję protestacyjną, jeśli projekt rozporządzenia MZ będzie zawierał postanowienia wynikające z porozumienia. Akcja protestacyjna zostanie zakończona w ciągu 7 dni od dnia podpisania tego rozporządzenia.

PAP 24_24

Tagi: , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie