6 października 2015

W Krakowie kobieta domaga się 8 mln zł odszkodowania za śmierć syna

Na wokandę krakowskiego sądu trafiła sprawa, w której matka domaga się 8 mln zł odszkodowania i zadośćuczynienia od kilkorga krakowskich lekarzy, prywatnej przychodni, dwóch szpitali i pogotowia ratunkowego za śmierć syna. Pozwani chcą oddalenia pozwu.

Po zabiegu dentystycznym w prywatnej przychodni 22-latek, leczony później w szpitalu i klinice uniwersyteckiej, zmarł w wyniku zakażenia krwi. Lista pozwanych dotyczy 12 podmiotów.

 – Domagamy się solidarnie od pozwanych kwoty 3 mln zł odszkodowania z powodu pogorszenia sytuacji życiowej mojej klientki w związku ze śmiercią jej syna, oraz 5 mln zadośćuczynienia za krzywdę i cierpienia z powodu śmierci osoby najbliższej – powiedział PAP pełnomocnik matki Katarzyny Nowak adwokat Michał Kula.

 U 22-letniego pacjenta w lipcu 2011 r., po zabiegu stomatologicznym, pojawiły się dolegliwości – m.in. opuchlizna, nudności, wymioty, osłabienie. Mimo kolejnych wizyt lekarskich, przewiezienia do szpitala, a następnie kliniki uniwersyteckiej, pacjent zmarł po kilku dniach prawdopodobnie w wyniku zakażenia krwi.

– Od pierwszej wizyty u stomatologa do zgonu minęło 11 dni. Tak naprawdę nie wiemy co było przyczyną śmierci, biegli będą to sprawdzali, aczkolwiek istnieje prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że przyczyną śmierci było właśnie ogólnoustrojowe zakażenie krwi – powiedział PAP adwokat.

 Zdaniem matki, najpierw dentystka w prywatnej przychodni pomyliła u syna zdrowy ząb z chorym, a następnie kolejni lekarze lekceważyli informacje o pogarszającym się stanie zdrowia, zbyt późno podali antybiotyk, lekceważyli podawane przez nią informacje o przebytym zabiegu stomatologicznym jako źródle zakażenia i nieprawidłowo leczyli syna. Ponadto – jak twierdzi – fałszowali dokumentację.

Na pierwszej rozprawie w listopadzie ubr. pełnomocnicy wszystkich pozwanych wnosili o oddalenie pozwu, bowiem – jak twierdzili – nie wykazano w nim związku przyczynowo-skutkowego poszczególnych pozwanych ze śmiercią syna, nie sformułowano w nim także konkretnych zarzutów przeciwko nim. Jak zgodnie podkreślali, pozew nie spełniał wymogów formalnych.

 Sąd przydzielił matce obrońcę z urzędu i odroczył rozprawę do czasu przygotowania przez niego pozwu spełniającego wymogi formalne.

Podczas wtorkowej rozprawy Katarzyna Nowak i jej pełnomocnik wycofali powództwo przeciwko jednej lekarce, w stosunku do pozostałych podtrzymali roszczenia. Sąd umorzył postępowanie w tej sprawie i zwolnił powódkę z ponoszenia kosztów.

Podczas przesłuchiwania świadków na ławie obok matki stało zdjęcie jej syna. Ojciec zmarłego zeznawał m.in., że kolejna dentystka podczas wizyty domowej mówiła o pomyłce poprzedniej lekarki w leczeniu niewłaściwego zęba, że syn w szpitalu leżał na korytarzu przy otwartym oknie, całym zabrudzonym przez gołębie, i cały się trząsł, więc brat przywiózł mu z domu koc i poduszkę„. Zeznał również, że diagnozę „sepsa” usłyszał dopiero w rozmowie, kiedy wezwana do szpitala załoga pogotowia dopytywała się, czy po przewiezieniu chorego do kliniki uniwersyteckiej musi dezynfekować karetkę.

Śledztwo w sprawie nieumyślnego narażenia pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia – z zawiadomienia matki – prowadziła krakowska prokuratura, ale umorzyła je wobec braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa.

Prokuratura oparła się na opinii biegłych z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, z której wynika, że na początkowym etapie postępowanie lekarzy było prawidłowe.

 Budzące wątpliwości biegłych postępowanie lekarzy w pierwszym szpitalu – którzy podejrzewali białaczkę, podczas gdy wyniki badań dawały podstawy do rozpoznania posocznicy i podjęcia intensywniejszego leczenia – według biegłych nie miało już jednak znaczenia dla stanu zdrowia pacjenta i nie zapobiegłoby jego śmierci.

Także wcześniejsze przewiezienie pacjenta do szpitala nie zmieniłoby już jego sytuacji, a leczenie w klinice uniwersyteckiej było prawidłowe – uznali biegli. Na tej podstawie prokuratura umorzyła sprawę.

Matka zdecydowała się na proces cywilny przeciwko lekarzom i instytucjom.

jw/PAP    PAP 24_24

Tagi: ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie