14 października 2015

Szkolenia dla pielęgniarek i położnych pod kątem przemocy w rodzinie

Ponad 13 tys. pielęgniarek i położnych z woj. mazowieckiego zostanie przeszkolonych pod kątem szybkiego reagowania na przypadki przemocy w rodzinie. We wtorek w Radomiu ruszył projekt „Jest z nami DZIECKO”, którego liderem jest mazowiecka komenda policji.

Z-ca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego policji insp. Marek Świszcz podkreśla, że współpraca policji ze służbą zdrowia w zakresie szybkiego reagowania na przemoc domową jest bardzo istotna. – Pielęgniarki i położne docierają do nowo narodzonych dzieci już w pierwszych dniach ich życia. To dobry moment do rozpoznania środowiska, czy jest ono przyjazne dziecku – zaznaczył komendant.

 Według prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Grażyny Rogali-Pawelczyk istotne jest nie tylko postrzeganie widocznych symptomów i objawów krzywdzenia dziecka, ale także zwracanie uwagi na przesłanki, które wskazują na to, że zachowanie osoby dorosłej może doprowadzić w przyszłości do krzywdzenia dziecka.

 – Poza badaniem fizykalnym i oględzinami dziecka, należy zwrócić uwagę na zachowanie opiekunów, gesty, czyny, słowa, które mogą sugerować, że nawet jeżeli nie ma w tej chwili przemocy to może być ryzyko jej wystąpienia – mówi Rogala-Pawelczyk.

Renata Durda, kierowniczka Ogólnopolskiego pogotowia dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia” liczy na aktywniejsze włączenie się służby zdrowia w program przeciwdziałania pomocy w rodzinie. Jak podkreśla – ta grupa zawodowa, choć jest najliczniejsza, słabo reaguje na przypadki przemocy w rodzinie i rzadko wszczyna procedury tzw. „Niebieskiej karty”, zakładanej w przypadku stwierdzenia przemocy domowej.

Według szefowej „Niebieskiej Linii” pracownicy oświaty i ochrony zdrowia nie do końca wiedzą, kiedy powinni rozpocząć procedurę „Niebieskiej Karty”. – Mówią nam: widzę, że coś niepokojącego dzieje się z uczniem czy z pacjentem, mam podejrzenia, że być może dotyczy to przemocy w rodzinie, ale nie jestem o tym przekonany, co powinienem zrobić? – opowiada szefowa Niebieskiej Linii. Szczegółową wiedzę na ten temat pielęgniarki otrzymać mają właśnie podczas szkoleń w ramach programu „Jest z nami DZIECKO”.

Z raportu opracowanego w Wydziale Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, wynika, że w 2014 r. na terenie Mazowsza sporządzono 9,7 tys. tzw. Niebieskich Kart A (w której dokumentuje się zgłoszoną sytuację i co zastano na miejscu, a także jakie działania podjęto); z czego ponad 8 tys. – wystawili policjanci, 1,2 tys. pracownicy pomocy społecznej, 226 – przedstawiciele oświaty, 134 – pracownicy służby zdrowia, a 113 – przedstawiciele gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.

Z policyjnych statystyk (przedstawionych w lutym 2015 r. przez MSW) wynika, że w 2014 r. policja odnotowała ponad 105 tys. ofiar przemocy, czyli o ponad 18,5 tys. więcej niż w 2013 r. Ogólna liczba osób podejrzewanych o przemoc wyniosła ponad 78 tys., czyli o ponad 17 tys. więcej niż w 2013 r. Policjanci skuteczniej odizolowują od ofiar m.in. nietrzeźwych podejrzanych o psychiczne lub fizyczne znęcanie się nad domownikami. W pierwszych trzech kw. 2014 r. liczba sprawców doprowadzonych do izb wytrzeźwień wzrosła blisko o 63 proc.

W 2014 r. policjanci wypełnili 77 808 formularzy „Niebieska Karta”, czyli o ponad 16,7 tys. więcej niż w 2013 r. W ub.r. wzrosła też ogólna liczba ofiar przemocy i liczba osób podejrzewanych o przemoc.

PAP 24_24

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie