17 listopada 2015

Radziwiłł: chcę zmienić system ochrony zdrowia w służbę zdrowia

Przyszedłem z krótką misją – chciałbym zamienić system ochrony zdrowia w służbę zdrowia – mówił nowy minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, obejmując w 16 listopada swój resort.

Pytany o zadania, przypomniał postulaty z kampanii wyborczej. – Chodzi o to, żeby było więcej odpowiedzialności państwa, a mniej samoregulacji, którą robi pieniądz na wolnym rynku – powiedział.

Podkreślił, że ma krótką misję: Chciałbym zamienić system ochrony zdrowia w służbę zdrowia – zapowiedział.

Dr Radziwiłł dodał, że nowe kierownictwo resortu będzie służyć Polkom i Polakom, tak by żyli dłużej, zdrowiej i aktywniej. Działania MZ mają być, jak mówił, nakierowane także na osoby słabsze, które nie mają nadziei na długie życie i zdrowie – by były traktowane godnie, by system był im przyjazny; by czuły, że Polska o nich nie zapomniała, że się nimi opiekuje.

– Przekazanie ministerstwa odbyło się w niezwykłej atmosferze i wyobrażam sobie, że dla funkcjonowania państwa to bardzo dobry znak. Przywitaliśmy się i pożegnaliśmy w sposób niezwykle kulturalny i sympatyczny. Miałem okazję spotkać się z pracownikami ministerstwa zdrowia – powiedział dziennikarzom dr Radziwiłł.

W ubiegłym tygodniu kandydat na ministra zdrowia Konstanty Radziwiłł i ustępujący minister zdrowia Marian Zembala spotkali się siedzibie Naczelnej Rady Lekarskiej.

Wciąż nie wiadomo, jakich najbliższych współpracowników dobierze sobie nowy minister. Na tzw. giełdzie dziennikarskiej krążą m.in. nazwiska:  byłego wiceministra zdrowia Jarosława Pinkasa, szefa Fundacji Watch Health Care Krzysztofa Łandy i byłego szefa Mazowieckiej Kasy Chorych Piotra Gryzy, a także byłego prezesa NFZ Andrzseja Sośnierza. Minister Radziwiłł uciął spekulacje mówiąc, że nie chce na razie mówić na temat kierownictwa, bo go jeszcze nie ma”.

Konstanty Radziwiłł złożył rezygnację z funkcji sekretarza Naczelnej Rady Lekarskiej i wniosek o zawieszenie w pełnieniu funkcji w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie.

Gratulacje nowemu ministrowi złożył w imieniu Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie jej prezes Andrzej Sawoni.

Znając i doceniając doświadczenie Pana Ministra w pracy w strukturach samorządowych i będąc pewnym otwartości na dialog z lekarzami, jestem przekonany, że samorząd lekarski pozostanie dla Ministra Zdrowia ważnym partnerem. Ze strony Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie deklaruję wolę współpracy i wsparcie dobrych projektów oraz rozwiązań dla systemu ochrony zdrowia w Polsce – czytamy w piśmie przekazanym dr. Radziwiłłowi.

jw/PAP      PAP 24_24

Tagi:

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie