16 grudnia 2015

Misja humanitarna w Tanzanii trójki polskich chirurgów

Trzech polskich chirurgów: Kryspin Mitura, Sławomir Kozieł oraz Michał Pasierbek, należący do trzech różnych okręgowych izb lekarskich, na początku stycznia weźmie udział w misji humanitarnej w Tanzanii. Zamierzają na terenie jednej z misji katolickich przeprowadzić około 100 zabiegów, przede wszystkim przepuklin pachwinowych.

Ich inicjatywę wsparły, także finansowo, izby lekarskie, do których należą. Są to: Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, Śląska Okręgowa Izba Lekarska i Beskidzka Okręgowa Izba Lekarska.

Dlaczego operacje przepuklin? Na terenie Tanzanii przepukliny pachwinowe to choroba dotykająca mężczyzn z częstotliwością dziesięciokrotnie większą niż w Europie. Taka zachorowalność, w połączeniu z faktem, że występuje w państwie o bardzo słabym dostępie do kwalifikowanej opieki zdrowotnej, powoduje olbrzymie problemy zdrowotne i społeczne. Polscy chirurdzy będą operować na terenie wioski Kiabakari.

To nie pierwsza taka inicjatywa trójki chirurgów. W ubiegłym roku operowali w Tamale w Ghanie, w sali operacyjnej, którą sami przygotowali i wyposażyli.

jw

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie