7 stycznia 2016

Szydło: po objęciu przez PiS władzy gabinety lekarskie otwarte od początku roku

PAP/Może być w Polsce normalnie, na tym polega dobra zmiana, którą wprowadza polski rząd – mówiła w czwartek premier Beata Szydło, informując o podpisaniu przez szpitale i lekarzy umów na 2016 r. Zapewniła, że zarówno pacjenci, jak i lekarze mogą być spokojni.

– Dzisiaj pacjenci mogą spokojnie przychodzić do swoich przychodni, są leczeni, a lekarze i wszyscy pracownicy służby zdrowia mogą spokojnie pracować – zapewniała premier Szydło podczas konferencji przed radomskim szpitalem.

Podkreśliła, że w efekcie działań poprzedniego rządu poprzez chaos i zaniedbania nie były wprowadzane te procedury, które powinny być.

Obecny na konferencji minister zdrowia Konstanty Radziwiłł powiedział, że służba zdrowia w Polsce działa po prostu normalnie.

– Niektórzy mówią, że to cud, że podstawowa opieka zdrowotna od 1 stycznia działa bez żadnych perturbacji – dodał.

Na przełomie lat 2014 i 2015, w związku z wprowadzeniem programu dotyczącego leczenia onkologicznego oraz zmian zasad funkcjonowania i finansowania POZ, ówczesny minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zmagał się z protestem lekarzy rodzinnych, głównie związanych z Porozumieniem Zielonogórskim. Gabinety lekarskie były zamknięte od 1 do 7 stycznia.

 – Były to regularne negocjacje, w których rząd próbował znaleźć jak najwięcej miejsc, w których nie ustąpi, a równolegle w tym samym czasie toczyły się przygotowania, które przypominały przygotowania do stanu wojennego: była mobilizacja wojewodów, służb specjalnych, były wykupywane specjalne aplikacje (…) – przypomniał Radziwiłł.

 Minister zaznaczył, że po objęciu urzędu zaprosił do resortu m.in. przedstawicieli świadczeniodawców POZ. Podczas tych spotkań ustalano jakie zmiany należy wprowadzić w służbie zdrowia, a także rozmawiano o planowanej ustawie o POZ. Radziwiłł podkreślił, że dzięki temu wszystkie przychodnie, szpitale i inne placówki służby zdrowia od 1 stycznia mogły normalnie funkcjonować.

 Po spotkaniu z dziennikarzami premier podeszła do grupy mieszkańców Radomia, którzy stali przed przychodnią i przysłuchiwali się konferencji prasowej.

 – Jak żyć, pani premier, jak żyć? – zapytała jedna z kobiet, skarżąc się na niskie zarobki i brak tzw. zdolności kredytowej.

– To pytanie już padało wielokrotnie. My rządzimy miesiąc i mogę pani powiedzieć… – zaczęła swą wypowiedź premier.

– Że dostanę podwyżkę? – przerwała jej kobieta.

– Nie, ja pani nie będę obiecywać tego, co nie jest możliwe. Natomiast mogę pani powiedzieć, że to, że pani jest tutaj dzisiaj i spokojnie może pani przyjść do swego lekarza, to niech pani sobie przypomni, czy tak samo było rok temu – odpowiedziała premier, nawiązując do protestów lekarzy rodzinnych w poprzednich latach.

– Nic się nie zmieniło, bo ja o piątej rano przychodzę stać na mrozie, żeby dostać numerek do lekarza, a na wizytę u kardiologa czekam prawie rok – narzekała mieszkanka Radomia.

Inne z pytań dotyczyło pomocy finansowej dla rodziców dzieci niepełnosprawnych. Premier wyjaśniła, że jeśli będzie im przysługiwało 500 zł na drugie dziecko, nie zostaną im cofnięte dotychczasowe świadczenia z tytułu niepełnosprawności.

Po rozmowie z mieszkańcami premier spotkała się z lekarzami przychodni „Południe”.

 Zgodnie z planem finansowym na 2016 r. NFZ przeznaczy na świadczenia zdrowotne (w tym ratownictwo medyczne) ponad 71,4 mld zł, czyli o ponad 4,4 mld zł więcej niż w pierwotnym planie na 2015 r. W tym roku najwięcej pieniędzy trafi do szpitali – na leczenie szpitalne w planie finansowym zabezpieczono ponad 33,2 mld zł. Do podstawowej opieki zdrowotnej trafi blisko 9,4 mld zł, a na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną zabezpieczono ponad 5,6 mld zł.

PAP/jw                                                                                                                                                                                   PAP 24_24

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie