18 stycznia 2016

Wiceprezes ORL: system do wypisywania e-ZLA jest zawodny

System wypisywania e-zwolnień jest zawodny; Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie apeluje, by lekarze nie wypisywali e-zwolnień dlatego, że nie chce, by w razie jego porażki lekarze zostali jej winni. Porażka systemu zaś uderzy przede wszystkim w pacjentów – argumentował 18 stycznia w audycji Polskiego Radia 24 wiceprezes ORL Julian Wróbel.

Od 1 stycznia 2016 roku można wystawiać e-zwolnienia za pośrednictwem platformy elektronicznej ZUS i po staremu – na papierze. Za dwa lata zaś możliwość wystawianie papierowych druków ZLA ma być zlikwidowana.

Julian Wróbel wyjaśniał, że Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie jest za tym, by wypisywać zwolnienia elektroniczne, ale pod warunkiem, że system będzie działał prawidłowo. Zaapelowała zatem, by do czasu ustalenia jasnych zasad współpracy z ZUS lekarze nie wypisywali e- zwolnień.

– Czy widział pan lekarza, który zawiesiłby się podczas wypisywania zwolnienia ręcznie? Lekarz to nie e-system i się nie zawiesza – mówił dziennikarzowi radia wiceprezes. Podkreślił, że często w razie  autoryzacji e-zwolnienia za pomocą platformy e-PUAP2 system przestaje działać.

– A chodzi przecież o kilkadziesiąt tysięcy zwolnień dziennie – mówił Julian Wróbel.

Korzystanie z e-PUAP2 przy wypisywaniu e-zwolnień to darmowa opcja dla lekarzy, którzy nie mają wykupionego certyfikowanego podpisu elektronicznego. Koszt takiego podpisu to około 300 zł; lekarz ma sobie go kupić z własnych pieniędzy.

Wiceprezes dodał, że na etapie konsultacji lekarze proponowali ZUS przetestowanie systemu pilotażowo na obszarze jednego województwa, by w fazie testów wyłapać ewentualne pomyłki. Jednak, jak mówił, poprzednia ekipa, która wprowadzała system, nie zgodziła się na takie działanie, decydując się w związku z tym na „rozpoznanie w boju”.

– Lekarze i pacjenci są testerami wdrożonego systemu, ponieważ nikt wcześniej go nie wypróbował w warunkach rzeczywistych. Choć lekarze są od leczenia, to dla polityków i autorów systemu stali się królikami doświadczalnymi. Pół biedy, gdyby chodziło tylko o służby medyczne, ale chodzi tu o tysiące pacjentów. To nienormalne, żeby do systemu opieki zdrowotnej wrzucono niekompletne narzędzie i winni jego niepowodzeniu byli lekarze – powiedział Julian Wróbel.

Cały wywiad bezpośrednio do odsłuchania lub na stronie Polskiego Radia.

Więcej na ten temat:

ZUS zarejestrował pierwsze elektroniczne zwolnienia

ORL do lekarzy: powstrzymajcie się od wystawiania elektronicznych ZLA

Za dwa lata zwolnienia lekarskie będą mogły mieć postać wyłącznie elektroniczną

Już wkrótce e-zwolnienia

jw

OSTATNIA AKTUALIZACJA 19 STYCZNIA 2016 R.; KJ

Tagi: , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie