19 stycznia 2016

W Radomiu radiolodzy nie chcą pracować dłużej za te same pieniądze

PAP/Radiolodzy z Radomskiego Szpitala Specjalistycznego nie przyjęli nowych warunków pracy, zgodnie z którymi mieliby codziennie pracować dłużej za te same pieniądze. Prezydent miasta, któremu podlega lecznica, liczy na porozumienie z lekarzami.

Wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik zapowiedział w poniedziałek, że władze miasta i dyrekcja lecznicy są gotowe do rozmów z medykami.

– Planujemy zmianę regulaminu pracy, widełek płacowych – powiedział Zawodnik dziennikarzom po spotkaniu ze związkami zawodowymi. – Jeżeli szpital będzie na to stać, to w pierwszej kolejności kwestie płacowe zostaną zaspokojone w przypadku tej grypy pracowników szpitala, którym został dostosowany czas pracy do obowiązujących przepisów prawa.

Na początku grudnia ub. roku wypowiedzenia zmieniające warunki pracy otrzymało ponad 100 pracowników Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, m.in. fizjoterapeuci, technicy i lekarze radiologii oraz pracownicy prosektorium. Wszyscy, poza lekarzami radiologami i trzema fizjoterapeutami, przyjęli nowe umowy.

– Zgodnie z nowymi warunkami pracy mielibyśmy pracować dłużej za te same pieniądze. Chodzi nam o podwyżki, albo o inne korzystne dla nas finansowe rozwiązania – powiedział PAP jeden z lekarzy radiologów.

 Zmiany warunków pracy są związane z przepisami ustawy o działalności leczniczej, które weszły w życie w 2014 r. Przepisy te określają wymiar czasu pracy poszczególnych grup zawodowych – lekarze radiolodzy w ramach szpitalnego etatu mają pracować nie – jak do tej pory – 5 godzin dziennie, ale – tak jak pozostali medycy – 7 godzin i 35 minut. We wrześniu ub. roku badający ustawę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wydłużenie czasu pracy jest zgodne z Konstytucją.

 Radiolodzy będą pracować po staremu do końca lutego.

– Do tego terminu mamy czas, aby dojść do porozumienia – powiedział dyrektor szpitala Marek Pacyna. Pytany przez dziennikarzy, co będzie, jeśli tak się nie stanie, stwierdził, że lecznica będzie musiała ogłosić konkurs i wybrać firmę, która zastąpi lekarzy w opisywaniu zdjęć radiologicznych.

PAP/jw                                                                                                                                                                                   PAP 24_24

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie