22 stycznia 2016

Spotkanie lekarzy i innych osób związanych z medycyną u metropolity warszawskiego

Jak co roku pracownicy ochrony zdrowia zebrali się na opłatkowym spotkaniu u metropolity warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza. Składając 20 stycznia tradycyjne życzenia noworoczne, kardynał przypomniał o istotnej posłudze osób związanych z medycyną dla cierpiących i chorych oraz powołaniu, bez którego nie da się wykonywać tych zawodów.

– Wartość życia ludzkiego jest największa. Niezwykłym powołaniem cieszy się każdy pracownik służby zdrowia – mówił.

Przypomniał myśl Tomasza z Akwinu o działaniu opatrzności bożej w człowieku – dla niego samego i dla innych. – Pracownicy medyczni mają szczególny udział w realizacji bożej opatrzności w zdrowiu i chorobie każdego człowieka. To udział we władzy nad stworzeniami, nad strukturą psychosomatyczną człowieka (…). Medycyna akceptuje obiektywny stan rzeczy stworzonych wedle zasady „natura wie lepiej”, a jednocześnie rozwija wiedzę według zasady „wiedzieć to móc”. Te dwa punkty odniesienia nie zawsze są dobrze traktowane – mówił. Apelował o refleksję nad tymi zagadnieniami.

Kardiolog z Instytutu Kardiologii w Aninie prof. Łukasz Szumowski podkreślił szczególne doświadczenie lekarzy i innych pracowników medycznych w rozumieniu ludzkiej godności.

– Wykonywałem ablacje u różnych pacjentów: u więźniów, osób znanych z dużych osiągnięć zawodowych, dzieci. I wiem, że godności ludzkiej nie wyznacza żaden ludzki urząd. Z uznania tej godności wypływa szczególny szacunek lekarza do pacjentów – powiedział.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł poprosił zaś o wsparcie modlitewne. Przypomniał, że zawody medyczne nie są jedynie sposobem na zarabianie pieniędzy.

jw

Tagi: , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie