28 stycznia 2016

Pierwszy potwierdzony przypadek grypy AH1N1 w Polsce

Badania laboratoryjne pobrane od mieszkanki Olsztyna wykazały, że kobieta jest chora na świńską grypę – AH1N1 – poinformowała PAP 28 stycznia zastępca warmińsko-mazurskiego inspektora sanitarnego Bożena Najda. Stan kobiety jest dobry. Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar poinformował zaś e-Monitor Lekarski, że w ostatnim tygodniu lekarze w Polsce zgłosili ponad 90 tys. zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę.

Przypomina, że tegoroczna szczepionka przeciwko grypie zawiera antygen wywołujący reakcję odpornościową przeciwko wirusowi AH1N1. – Warto jeszcze teraz zaszczepić się samemu i proponować szczepienie pacjentom. Zwłaszcza, że szczyt zachorowań pewnie jeszcze przed nami – podkreślił.

Wirus świńskiej grypy od kilku dni szaleje w sąsiadującym z woj. warmińsko-mazurskim obwodzie kaliningradzkim, zaś na Ukrainie w tym tygodniu władze poinformowały o epidemii grypy.

Z powodu epidemii świńskiej grypy w Kaliningradzie na 10 dni zamknięto w czwartek szkoły, nieczynne są też niektóre oddziały przedszkolne. Z powodu tego wirusa i powikłań, jakie wywołuje, w obwodzie zmarły dwie osoby – dorosła kobieta i trzyletnie dziecko. Na polsko-rosyjskiej granicy nie wprowadzono na razie żadnych obostrzeń. Choć rosyjscy funkcjonariusze pracują w maseczkach i rękawiczkach, Polacy na razie ich nie zakładają.

Na Ukrainie w związku z powikłaniami związanymi z grypą zmarły dotychczas 83 osoby. Także tam dominuje wirus typu H1N1. Najwięcej zachorowań zanotowano na zachodzie kraju.

Od początku października ub. r. liczba osób chorych na grypę i cierpiących na ostre infekcje wirusowe wyniosła na Ukrainie 2,6 mln. Kraj ten liczy 45 milionów mieszkańców.

– Próg epidemiologiczny został przekroczony w 18 obwodach, przy czym w 11 obwodach jest on przekroczony o 50 procent – poinformował minister zdrowia na Ukrainie Aleksandr Kwitaszwili. Uściślił, że najwięcej zachorowań odnotowano w obwodzie rówieńskim na zachodzie Ukrainy, zaś najmniej – w charkowskim na wschodzie kraju.

Z powodu zagrożenia w wielu obwodach zamknięto szkoły, w tym w stolicy. W związku z rosnącą liczbą zachorowań na grypę władze Kijowa zaleciły w zeszłym tygodniu noszenie masek w miejscach publicznych.

jw/PAP                                                                                                                                                                               PAP 24_24

Tagi: , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie