11 lutego 2016

Zmiana trybu kierowania na leczenie uzdrowiskowe

Resort zdrowia planuje zmienić tryb kierowania na leczenie uzdrowiskowe – poinformował w środę w Sejmie wiceminister zdrowia Piotr Warczyński. Jego zdaniem obecny tryb jest zbyt skomplikowany i uciążliwy dla pacjenta.

W środę posłowie PiS Barbara Dziuk i Edward Siarka pytali, czy resort zdrowia planuje reformę lecznictwa uzdrowiskowego. Inni posłowie obecni na posiedzeniu również zwracali uwagę na konieczność zmian systemowych w lecznictwie uzdrowiskowym i pytali m.in. jak państwo będzie wspierać powstawanie nowych uzdrowisk oraz czy skuteczność leczenia uzdrowiskowego jest monitorowana.

Warczyński poinformował, że w 2015 r. z lecznictwa uzdrowiskowego skorzystało ok. 400 tys. osób. Najczęściej były to osoby z chorobami układu krążenia, ortopedycznymi, reumatologicznymi i neurologicznymi. Najdłuższe kolejki są na leczenie sanatoryjne dorosłych; pacjenci czekają na przyjęcie od 18 do 28 miesięcy. Z kolei na przyjęcie do szpitala uzdrowiskowego chorzy czekają od 6 do 12 miesięcy. Wiceminister zaznaczył, że w przypadku świadczeń kierowanych dla najmłodszych pacjentów takich kolejek nie ma, a dzieci są przyjmowane na bieżąco. Wyjaśnił, że wynika to m.in. z tego, że pacjenci są zainteresowani takimi wyjazdami głównie latem, a w okresie jesienno-zimowym nawet kilkanaście procent osób rezygnuje z turnusów. Poinformował, że w Polsce funkcjonuje 46 statutowych uzdrowisk. Działalność w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego prowadzi też 61 szpitali uzdrowiskowych i 208 sanatoriów. Właścicielami sanatoriów i szpitali uzdrowiskowych w większości są osoby prywatne.

Pobyt we wszystkich szpitalach uzdrowiskowych, zarówno jeżeli chodzi o dzieci, jak i dorosłych, jest bezpłatny. Natomiast jeżeli chodzi o sanatorium uzdrowiskowe, pacjent ponosi koszty przejazdu i częściową odpłatność za wyżywienie i zakwaterowanie – mówił Warczyński.

Wiceminister ocenił, że obecny tryb skierowania do uzdrowiska jest zbyt skomplikowany i uciążliwy dla pacjenta. Zapowiedział, że w przyszłości resort planuje zmienić ten tryb. Ta zmiana wymaga nowelizacji ustawy o uzdrowiskach i trzeba się zastanowić, czy ten obszar nowelizacji (…) nie powinien być znacznie szerszy niż tylko w tym zakresie – dodał.

Warczyński powiedział, że jego zdaniem w przyszłości lecznictwo uzdrowiskowe powinno być nakierowane na rehabilitację. Zaznaczył, że należy w tym zachować równowagę pomiędzy szybką rehabilitacją (np. kardiologiczną czy ortopedyczną) a rehabilitacją osób starszych. Dodał, że możliwa byłaby też dyskusja o zmianie zakresu usług, jakie mogą oferować uzdrowiska. Przypomniał też, że uzdrowiska bezpośrednio kontrolują naczelni lekarze uzdrowisk powoływani przez wojewodów.

PAP 24_24 /kj

 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie