11 lutego 2016

Szpital w Radomiu ma problem z radiologami

Radiolodzy ze szpitala w Radomiu nie przyjęli nowych warunków pracy, zgodnie z którymi mieliby codziennie pracować dłużej za te same pieniądze. By zapewnić bezpieczeństwo pacjentów, lecznica musi zlecić m.in. wykonywanie badań i opisów zdjęć rentgenowskich firmie zewnętrznej.

Jak poinformował w środę wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik, któremu podlega miejska służba zdrowia, Radomski Szpital Specjalistyczny ogłosił konkurs na udzielanie całodobowych specjalistycznych świadczeń zdrowotnych z zakresu radiologii i diagnostyki obrazowej.

Według wiceprezydenta istnieje ryzyko, że z pracy w szpitalu odejdzie większość radiologów, którzy nie przyjęli nowych warunków pracy. Wówczas mogłoby dojść do sytuacji, że w szpitalu zabraknie lekarzy wykonujących m.in. opisy zdjęć rentgenowskich, USG czy badania tomografem komputerowym. „Konkurs został ogłoszony po to, by zapewnić ciągłość obsługi i bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów” – stwierdził Zawodnik. Dodał, że od stycznia trwają rozmowy z lekarzami. „Liczę na to, że jeszcze dojdziemy do porozumienia. Wyprowadzenie na zewnątrz usług związanych z opisywaniem badań traktujemy jako ostateczność” – zaznaczył wiceprezydent. Termin składania ofert przez firmy zewnętrzne upływa 16 lutego.

Lekarze – zgodnie z nowymi warunkami pracy – mieliby codziennie za te same pieniądze pracować ponad 2,5 godziny dłużej. „Na to się nie zgadzamy i rozmawiamy o podwyżkach. Jeśli dyrekcja szpitala się nie zgodzi, będziemy szukać pracy w innych lecznicach, w których radiolodzy dostają większe pieniądze” – powiedział PAP jeden z lekarzy.

Na początku grudnia ub. roku wypowiedzenia zmieniające warunki pracy otrzymało ponad 100 pracowników Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, m.in. fizjoterapeuci, technicy i lekarze radiologii oraz pracownicy prosektorium. Wszyscy, poza lekarzami radiologami i trzema fizjoterapeutami, przyjęli nowe umowy. Radiolodzy na starych warunkach będą pracować do końca lutego.

Zmiany warunków pracy są związane z przepisami ustawy o działalności leczniczej, które weszły w życie w 2014 r. Przepisy te określają wymiar czasu pracy poszczególnych grup zawodowych – lekarze radiolodzy w ramach szpitalnego etatu mają pracować nie jak do tej pory – 5 godzin dziennie, ale – tak jak pozostali medycy – 7 godzin i 35 minut. We wrześniu ub. roku badający ustawę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wydłużenie czasu pracy jest zgodne z Konstytucją.

PAP 24_24

Tagi: ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie