15 lutego 2016

Przedstawiciele ruchu antyszczepionkowego w parlamencie

Rejestracja niepożądanych odczynów poszczepiennych, standardy dotyczące wykonywania szczepień u dzieci – to tematy, którymi zajmie się w najbliższych miesiącach parlamentarny zespół ds. bezpieczeństwa programu szczepień ochronnych dzieci i dorosłych.

Ustalono to na pierwszym posiedzeniu zespołu, który odbył się w ubiegłym tygodniu. Członkami zespołu jest czterech posłów ugrupowania Kukiz’15: Paweł Skutecki, Piotr Liroy-Marzec, Jerzy Kozłowski i Wojciech Bakun.

Podczas pierwszego posiedzenia najdłuższe wystąpienie miała Justyna Socha z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP”. Stowarzyszenie to domaga się m.in. rezygnacji z obowiązkowych szczepień dzieci.

Zdaniem Justyny Sochy system zbierania informacji dotyczących niepożądanych odczynów poszczepiennych nie działa dobrze, w związku z tym wiedza o skali i natężeniu NOP nie jest znana.

Przewodniczący zespołu Piotr Liroy-Marzec mówił, że chciałby, by na posiedzeniach zespołu mogli spotkać się lekarze i osoby kwestionujące bezpieczeństwo czy zasadność szczepień ochronnych.

– Liczę na to, że te strony, które nie mogły się spotkać, będą mogły się spotkać i porozmawiać – powiedział.

Jednak ruchy antyszczepionkowe uważają, że znaczna część ekspertów, którzy wypowiadają się pozytywnie o szczepieniach, jest popierana przez bogate koncerny farmaceutyczne.

– Obawiam się, że nie znajdzie się nikt, kto nie ma konfliktu interesów – odpowiedziała posłowi Liroyowi-Marcowi jedna z osób ze stowarzyszenia.

Zaplanowano jednak m.in. zaproszenie dr. Pawła Grzesiowskiego oraz wiceministra zdrowia Krzysztofa Łandę.

Kolejne spotkanie zespołu ma odbyć się w marcu.

Justyna Wojteczek

Tagi: , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie