10 marca 2016

Pilnie potrzebny ogólnopolski program wykrywania, rejestrowania i leczenia schorzeń nefrologicznych

Pilnie potrzebny jest ogólnopolski program NEFROOPIEKI – wczesnego wykrywania i leczenia chorób nerek oraz rejestr chorych na nerki – apelują nefrolodzy w Światowym Dniu Nerek (10 marca).

Potrzebne:

  • wczesna diagnostyka,
  • szybki dostęp do poradni nefrologicznych
  • i zintegrowany program NEFROOPIEKI.

Większość pacjentów dowiaduje się o chorobie po wielu latach leczenia u różnych specjalistów. Dzieci, nierzadko cierpiące na wrodzone choroby nerek, zaczynają leczenie w wieku dorosłym. Mógłby to zmienić program wczesnego wykrywania i leczenia tych chorób. Dziś na wizytę u nefrologa czeka się średnio siedem miesięcy.

„Trudno skutecznie leczyć nerki, gdy widzi się pacjenta tak późno” – mówi prof. Marian Klinger, krajowy konsultant w dziedzinie nefrologii „Edukacja, badania przesiewowe, lepszy dostęp do nefrologa w przychodni i w oddziale szpitalnym, to efektywna droga ograniczenia epidemii chorób nerek” – dodaje. Większość obecnie dializowanych mogłoby uniknąć wyczerpującej terapii i zachować sprawność własnych narządów, gdyby byli na czas zdiagnozowani i właściwie leczeni.

Dopiero od roku 1999 wszyscy chorzy z całkowicie niesprawnymi nerkami, których życie ratuje dializa, mają dostęp do tej terapii. Dopiero nowo powstające stacje niepubliczne zwiększyły sieć ośrodków dializ, co pozwoliło na objęcie opieką wszystkich chorych.

Hasło tegorocznego Dnia Nerek to „Choroby nerek a dzieci – działaj wcześnie by zapobiegać”. Światowy Dzień Nerek powstał z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i jest obchodzony od 2006 roku.

PAP 24_24/ kj

 

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie