29 marca 2016

Nowy projekt resortu – dostęp do terapii w sytuacjach zagrożenia życia

Umożliwienie dostępu do terapii w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia – to jeden z celów projektu zmian w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który trafił właśnie do konsultacji. Projekt przygotował resort zdrowia.

Resort zdrowia wielokrotnie zapowiadał wprowadzenie narzędzi, które umożliwią indywidualne traktowanie pacjentów w bardzo szczególnej sytuacji zdrowotnej. Jak wskazano, chodzi o procedury umożliwiające finansowanie świadczeń o charakterze niestandardowym, takie jak farmakoterapia i chemioterapia.

Projekt odnosi się także do taryfikacji świadczeń przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Jak wskazano, świadczeniodawcy nie zawsze przesyłają do Agencji dane kompletne, precyzyjne i szczegółowe. „Niewystarczająca jakość danych kosztowych przekazywanych przez świadczeniodawców do Agencji wpływa na możliwość rzetelnego określenia taryfy świadczeń” – podkreślają autorzy projektu.

Projekt ma także rozwiązać problem braku finansowania sprowadzanych z zagranicy leków niezbędnych dla ratowania zdrowia lub życia pacjenta niedostępnych w Polsce.

„Dotychczas obowiązujące przepisy dopuszczają wydanie decyzji o objęciu refundacją wyłącznie w przypadku leków, które nie posiadają pozwolenia na dopuszczenie do obrotu na terytorium RP, co często skutkuje ograniczeniem dostępu do terapii finansowanej ze środków publicznych, w sytuacji gdy lek jest dopuszczony do obrotu na terytorium RP w procedurze centralnej, jednak jest niedostępny na polskim rynku” – zaznaczono.

PAP 24_24/ kj

 

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie