12 kwietnia 2016

NRL postuluje o utrzymanie kształcenia asystentek stomatologicznych

Jednolity w całym kraju poziom kształcenia zapewnia wszystkim wykonującym zawód asystentki stomatologicznej odpowiednie kompetencje potrzebne w praktyce zawodowej dentystów – ocenia Naczelna Rada Lekarska.

W myśl przeprowadzonej w 2014 r. nowelizacji rozporządzenia MEN w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, od roku szkolnego 2016/2017 w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe nie będzie prowadzona rekrutacja kandydatów do klasy, w której realizuje się kształcenie w zawodzie asystentka stomatologiczna. Osoby, które już rozpoczęły kształcenie w tym kierunku, będą mogły dokończyć naukę.

Resort edukacji narodowej skierował jednak pismo do ministerstwa zdrowia, w którym wskazał, że przepisy te mogą zostać uchylone, jeśli MZ uzna za zasadne utrzymanie kształcenia w tym zawodzie. Resort zdrowia zwrócił się do Naczelnej Rady Lekarskiej z prośbą o ustosunkowanie się do tej kwestii.

Samorząd lekarski opowiedział się za utrzymaniem kształcenia asystentek stomatologicznych. Przypomniano, że już pod koniec ubiegłego roku NRL wskazywała, że decyzja o likwidacji naboru na kierunek asystentka stomatologiczna została podjęta bez jakiejkolwiek konsultacji ze środowiskiem dentystów. Ich zdaniem „zawód asystentki stomatologicznej pozostaje zawodem pomocniczym o bardzo dużej przydatności w praktyce stomatologicznej”.

„Jednolity w całym kraju poziom kształcenia zapewnia wszystkim osobom wykonującym zawód asystentki stomatologicznej odpowiednie kompetencje potrzebne w dzisiejszej praktyce zawodowej lekarzy dentystów” – ocenia wiceprezes NRL Romuald Krajewski.

Za przywróceniem kształcenia w zawodzie asystentki stomatologicznej opowiedziała się także Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej, która w lutym 2015 r. apelowała w tej sprawie do Ministra Zdrowia.

PAP 24_24

 

Tagi: , , , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie