7 września 2016

Stomatolodzy ze 119 krajów w Poznaniu

Kilka tysięcy lekarzy dentystów, techników dentystycznych, asystentek i higienistek ze 119 krajów, ponad 300 firm ze wszystkich kontynentów, dziesiątki ekspertów, setki wykładów, kursów praktycznych oraz debat – w Poznaniu rusza Doroczny Światowy Kongres Stomatologiczny FDI 2016 – najważniejsze wydarzenie w historii polskiej stomatologii i jedno z najbardziej międzynarodowych wydarzeń organizowanych w tym roku w Polsce.

Fot. (C) FDI 2016 Poznań

Fot. (C) FDI 2016 Poznań

Oficjalna część Kongresu FDI rozpoczyna się 7. września i potrwa do 10. września. Do Poznania przyjedzie od kilku do kilkunastu tysięcy przedstawicieli środowiska stomatologicznego ze 119 krajów. Część z nich zamierza aktywnie doskonalić swoją wiedzę i umiejętności, inni będą testowali i kupowali najnowsze produkty oferowane przez ponad 300 wystawców z 35 krajów (wstęp na targi za darmo), jeszcze inni – delegaci Parlamentu FDI, będą zastanawiali się nad kierunkami rozwoju światowej polityki zdrowia jamy ustnej na najbliższe lata. Organizatorami Kongresu są: Światowa Federacja Dentystyczna FDI, Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, firma Exactus oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. Wydarzenie wspierają Naczelna Izba Lekarska oraz Fundacja Be Active Dentist, natomiast partnerami są: Miasto Poznań oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. W uroczystej ceremonii otwarcia udział potwierdzili m.in. Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł, szef Naczelnej Izby Lekarskiej Maciej Hamankiewicz, przedstawiciele władz Poznania oraz władz województwa wielkopolskiego.

– Każda grupa zawodowa ma wydarzenie, które traktuje wyjątkowo. Dla międzynarodowego grona lekarzy stomatologów, nie ma spotkania bardziej prestiżowego niż Kongres FDI. FDI 2016 Poznań należy również traktować jako ogromną szansę na promocję osiągnięć polskiej stomatologii, zarówno tych w wymiarze naukowym, jak i przemysłowym. Udowodnimy, że należymy do ścisłej czołówki– przekonuje prof. dr hab. n. med. Bartłomiej W. Loster, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Program naukowy Kongresu aż kipi od nowinek. Stomatolodzy, technicy, asystentki czy higienistki będą mogli dokształcać się w każdej dziedzinie sztuki stomatologicznej: stomatologii zachowawczej, endodoncji, protetyce stomatologicznej, laseroterapii, stomatologii estetycznej, chirurgii stomatologicznej, ortodoncji, implantologii, periodontologii, zarządzaniu itd. Ważnym aspektem tegorocznego kongresu będzie zwrócenie uwagi na bezpośrednią współzależność stomatologii i medycyny ogólnej. Do Poznania przyjechali najwybitniejsi specjaliści z najlepszych ośrodków naukowych oraz uznani praktycy.

– Tylko formuła Kongresu FDI pozwala na skupienie w jednym miejscu i w jednym czasie tak znakomitego grona ekspertów. Stomatologia to wymagający i bardzo konkurencyjny zawód, ten kto chce osiągać sukcesy musi nadążać za światowymi trendami. Pacjenci mogą być dumni ze swoich lekarzy, którzy przyjechali do Poznania – przekonuje prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, przewodnicząca komitetu naukowego.
FDI, a więc franczyzodawca Kongresu, dba nie tylko o to, aby lekarze wrócili z Poznania mądrzejsi, a ich gabinety były jeszcze lepiej wyposażone. Eksperci zastanawiają się co zrobić, aby ludzie na całym świecie uśmiechali się częściej, szerzej, zdrowiej i dłużej.

– Przedstawiamy dowody na to, że zachowanie w zdrowiu jamy ustnej, a szczególnie codzienna prawidłowa higiena, w połączeniu z regularnymi wizytami w gabinecie stomatologicznym, mogą być kluczem długowieczności i do poprawy jakości życia. Głośno mówimy o związkach chorób jamy ustnej z chorobami ogólnymi i apelujemy o współpracę lekarzy w tym zakresie. Wyjaśniamy m.in., że cukrzyca niekorzystnie wpływa na stan dziąseł,  i w drugą stronę – że choroby przyzębia mogą pogarszać przebieg cukrzycy – wylicza lek. dent. Anna Lella, od kwietnia br. prezydent Europejskiej Organizacji Regionalnej Światowej Federacji Dentystycznej ERO-FDI, czyli europejskiego odpowiednika FDI.

Z organizacji Kongresu cieszą się również w Poznaniu i całej Wielkopolsce. Choć w pawilonach Międzynarodowych Targów Poznańskich regularnie odbywają się światowe wystawy i kongresy, to FDI 2016 Poznań jest pod tym względem wyjątkowym wydarzeniem. Organizatorzy przygotowali dla zagranicznych gości wycieczki, zarówno po atrakcjach miasta jak i całego regionu. Wielu dentystów z zagranicy wykupiło także objazdówki po najważniejszych miastach w Polsce. Tłumy stomatologów będzie można spotkać na poznańskim Starym Rynku, w teatrach, muzeach, restauracjach i pubach. Specjalnie dla gości z całego świata wystąpią m.in.: Grupa MoCarta oraz Ireneusz Krosny (Ceremonia Otwarcia), oraz pianiści – Jacek Kortus (Gala Dinner) i Jan Lisiecki (koncert „I like Chopin”). Najsilniejsze grupy – oprócz Polaków – podczas Kongresu FDI będą stanowili obywatele: Ukrainy, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Australii oraz Norwegii. W Poznaniu swoich reprezentantów będą miały również takie kraje jak: Benin, Kolumbia, Dominikana, Etiopia, Ghana, Gwatemala, Mali, Mauretania, Mozambik, Nepal, Namibia, Rwanda, Seszele, Syria a nawet Vanuatu.

(C) służby prasowe Kongresu FDI 2016

Tagi: , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie