29 września 2015

Otwarcie szpitala pediatrycznego; w tle kampania wyborcza

15 września pierwsi pacjenci zostali przyjęci do nowego klinicznego szpitala pediatrycznego prowadzonego przez Warszawski Uniwersytet Medyczny, jednak oficjalne otwarcie nastąpiło pod koniec tego miesiąca. Impreza stała się okazją dla premier Ewy Kopacz, by zadeklarować, że polityka prorodzinna i kwestie ochrony zdrowia były dla niej zawsze priorytetem i przypomnieć, że to rząd PO podjął trudną decyzję o finansowaniu in vitro.

Podkreślała, że zapewnienie dobrej opieki medycznej dla dzieci to element rozsądnie prowadzonej polityki prorodzinnej, której celem jest doprowadzenie do zwiększenia urodzin małych obywateli i obywatelek Polski.

– Bywają takie trudne momenty w życiu każdej rodziny, kiedy dzieci są chore. Kiedy trafiają do szpitala, muszą trafić nie tylko do przyjaznych pomieszczeń, ale muszą mieć poczucie, że obok nich jest mama, nie siedzi w fotelu, ale ma również swoje miejsce – mama lub tata – mówiła pani premier.

Zapewniła, że nowy szpital zapewnia nie tylko opiekę medyczną najlepszej klasy specjalistów i najwyższej jakości sprzęt medyczny, ale i komfortowe warunki dla pacjentów i ich bliskich. – Ten szpital będzie spełniał wszystkie te kryteria, a ci którzy tu pracują, nie pracują tu z przypadku – podkreśliła. Mówiła też o tym, że elementem polityki prorodzinnej

– To początek nowej ery w historii szpitala, który od ponad 100 lat służy najmłodszym pacjentom, ważna data w dziejach Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ale także wielka radość dla polskiej pediatrii, dzieci i ich opiekunów. Dzisiaj ziszczają się marzenia społeczności akademickiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o powstaniu Szpitala dla dzieci na miarę XXI wieku. Do historii przechodzą lecznice dziecięce przy ul. Marszałkowskiej i Działdowskiej, które przez dziesięciolecia służyły najmłodszym warszawiakom – powiedział rektor WUM prof. Marek Krawczyk.

Podkreślał, że droga do otwarcia szpitala nie była łatwa – nie wszyscy wierzyli w realizację planów zakreślonych kilka lat temu. Jednym z tych planów była budowa nowoczesnej placówki pediatrycznej. Kamień węgielny został wmurowany w 2012 roku.

W szpitalu, zlokalizowanym na kampusie uczelni przy ul Banacha, działają już jednostki przeniesione ze szpitala na ul. Działdowskiej; do końca roku zostaną przeniesione jednostki ze szpitala na Marszałkowskiej. Nowoutworzone jednostki zaczną działać 1 stycznia 2016 r.  1 października w tym roku przyjdą na zajęcia do nowej siedziby pierwsi studenci.

Dyrektor szpitala Robert Tomasz Krawczyk poinformował, że w ciągu pierwszych dni w nowej siedzibie hospitalizowano już ok. 100 dzieci i udzielono ponad 200 porad ambulatoryjnych.

Szpital w nowej siedzibie ma 535 łóżek, w tym 453 pediatrycznych, 37 neonatologicznych i 45 położniczych. To o 156 łóżek więcej niż w dotychczasowych siedzibach przy ulicach Marszałkowskiej i Działdowskiej. Powstanie nowego gmachu było finansowane z budżetu państwa. Koszt budowy  i wyposażenia wyniósł ok. 550 mln złotych. Inwestycja zlokalizowana jest na działce o wartości 54 mln zł, będącej własnością Uczelni.

Warszawa bardzo potrzebowała nowej placówki pediatrycznej.

Justyna Wojteczek

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie