24 marca 2020

SARS-CoV-2: bezpłatne testy dla lekarzy

Szanowni Państwo,

do Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie zgłosiło się Laboratorium Warsaw Genomics oferujące, lekarzom pracującym na pierwszej linii frontu walki z COVID-19, możliwość wykonania bezpłatnych testów na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Priorytetem Warsaw Genomics, jest pomoc w zabezpieczeniu palących potrzeb systemu ochrony zdrowia i umożliwienie realizacji testów diagnostycznych szpitalom, placówkom medycznym i wszystkim podmiotom, które od kilku dni nieustannie zmagają się z epidemią koronawirusa w Polsce.

Od 20 marca br. laboratorium realizuje do 1000 testów w kierunku SARS-CoV-2 w ciągu doby. Wszystkie testy wykonywane są metodami molekularnymi rekomendowanymi przez WHO (RT-PCR w czasie rzeczywistym). Szpitale i placówki medyczne mogą bezpłatnie zlecać badania do laboratoriów Warsaw Genomics.

Sprawne i niezwłoczne rozpoczęcie realizacji badań diagnostycznych, możliwe było dzięki współpracy z resortem zdrowia, ale także dzięki zaangażowaniu i efektywnej współpracy z firmami reprezentującymi różne sektory gospodarki.


Jak pobrać test?

Pobranie należy wykonać własnymi wymazówkami. Do badania nadają się:

  • Suche, sterylne wymazówki, bez podłoża. Nie zalewać ich solą fizjologiczną.
  • Wymazówki z podłożem płynnym do badań wirusologicznych (takie jak do badania w kierunku grypy).

Wymazówki nie mogą zawierać naturalnych składników (wata, bawełna), które hamują proces PCR. Nie możemy także wykonać badania z wymazówki pobranej na podłoże stałe. W przypadku braku możliwości pozyskania własnych wymazówek należy skontaktować się z laboratorium (nr telefonu podany w instrukcji).

Kto może zlecić test?

  • Szpitale – lekarz może zlecić test dla pacjenta hospitalizowanego.
  • Stacja sanitarno-epidemiologiczna.
  • Lekarze pracujący w szpitalu lub placówce medycznej dla siebie lub innego personelu medycznego, w przypadku objawów zakażenia lub po kontakcie z osobą zakażoną w miejscu pracy.

Poniżej zamieszczamy instrukcję pobrania i rejestracji materiału oraz dodatkowe informacje na temat możliwości dalszego testowania.

Źródło: Warsaw Genomics

Tagi: , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie