2 grudnia 2015

Konstanty Radziwiłł o priorytetach MZ, informatyzacji i in vitro

Działania resortu zdrowia będą koncentrowały się na naprawieniu dotychczasowych zaniechań, między innymi w zakresie informatyzacji systemu, jak również na realizacji wyzwań, na przykład w zakresie budowania polityki lekowej czy stopniowej likwidacji NFZ – zapowiedział minister Konstanty Radziwiłł, który 1 grudnia uczestniczył w sejmowej komisji zdrowia.

Priorytety MZ

Minister wskazał wśród priorytetów m.in. konieczność intensyfikacji procesu informatyzacji systemu zdrowia, potrzebę opracowania map potrzeb zdrowotnych oraz korektę pakietu onkologicznego.

Wśród najbliższych planów legislacyjnych Radziwiłł wymienił projekty dotyczące bezpłatnych leków dla seniorów, przesunięcia kontraktowania świadczeń, a także ustawę o podstawowej opiece zdrowotnej.

Minister zapowiedział również m.in.:

  • podjęcie działań zmierzających do zatrzymania przymusu komercjalizacji placówek,
  • zmiany w zakresie refundacji leków,
  • przywrócenie staży podyplomowych dla lekarzy,
  • wypracowanie koncepcji powrotu medycyny szkolnej,
  • naprawienie zaniedbań w zakresie krwiodawstwa i krwiolecznictwa.
  • zwracał również uwagę na konieczność wydania przepisów dostosowawczych do rozporządzenia ws. badań klinicznych oraz intensyfikację programów profilaktycznych.

Odnośnie komercjalizacji samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej powiedział: Zamierzamy stosunkowo szybko zatrzymać, powiedziałbym kolokwialnie przymus komercjalizacji (…) Jeśli chodzi o podmioty już skomercjalizowane to chcielibyśmy zapewnić im własność publiczną poprzez zakaz prywatyzacji realizowany w postaci uniemożliwienia sprzedaży udziałów w ilości większościowej, tak by własność została w rękach publicznych oraz poprzez wprowadzenie przepisu, że spółki te będą działać na zasadzie non profit – powiedział Radziwiłł.

W nawiązaniu do planów likwidacji NFZ i przejścia z finansowania ubezpieczeniowego na budżetowy minister powiedział, że zmiany będą prowadzone stopniowo, ostrożnie i odpowiedzialnie. Ci, którzy mówią, że to jest droga powrotu do PRL nie dostrzegają tego, że budżetowe finansowanie systemu ochrony zdrowia ma miejsce m.in. w Szwecji, Finlandii, Norwegii, Irlandii, Hiszpanii. Wydaje się, ze jako żywo nie są to kraje zbliżone do PRL-u– wskazał.

Zmiany, jak mówił, mają doprowadzić do zrealizowania konstytucyjnej zasady do korzystania z opieki finansowanej ze środków publicznych przez wszystkich obywateli, nie tylko tych którzy są nazywani ubezpieczonymi.

Minister wskazywał, że kontraktowanie procedur zwłaszcza w obszarze szpitalnictwa i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej doprowadziło m.in. do wzrostu liczy hospitalizacji i narastania kolejek. „Mamy plan aby zmienić system kontraktowania, zamawiania opieki zdrowotnej tam gdzie jest to możliwe na zamawianie pakietów opieki koordynowanej w której zjawisko przerzucania kosztów daje się zminimalizować” – stwierdził.

Minister zapowiedział, że działania resortu będą ukierunkowane na zwiększenie nakładów na służbę zdrowia, ale nie poprzez podwyższenie składki zdrowotnej.

Refundacja in vitro

Program refundacji procedury in vitro będzie kontynuowany do połowy przyszłego roku, potem już nie – zapowiedział we wtorek na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia minister Konstanty Radziwiłł. Poinformował, że planowane są działania całościowo zajmujące się problemami prokreacji. W efekcie realizacji programu, na mocy którego refundowano procedurę in vitro, urodziło się dotychczas ponad 3,6 tys. dzieci, ponad 17 tys. par jest w trakcie leczenia. Procedura in vitro nie jest jedyną możliwą do zastosowania, jeżeli chodzi o leczenie niepłodności. Problem leczenia niepłodności nie może być sprowadzany do tej jednej procedury. Ona oczywiście jest legalna, ustawa obowiązuje. Mówimy tylko o programie finansowanym ze środków publicznych za setki milionów, na który nas nie stać – powiedział dziennikarzom po posiedzeniu komisji minister zdrowia.

Klauzula sumienia

Podczas posiedzenia komisji minister pytany był też m.in. o klauzulę sumienia. W październiku Trybunał Konstytucyjny, rozpatrując wniosek Naczelnej Rady Lekarskiej (której Radziwiłł był w przeszłości prezesem, a przed objęciem funkcji ministra – sekretarzem), uznał ze niezgodny z konstytucją m.in. obowiązek wskazywania przez lekarza powołującego się na klauzulę sumienia innego lekarza, który wykona dane świadczenie. Po opublikowaniu wyroku zakwestionowane przepisy straciły moc. Zdaniem Radziwiłła nie oznacza to jednak konieczności zmieniania uregulowań w tym zakresie.

Klauzula sumienia to nie jest kwestia poglądów ministra zdrowia, tylko TK uznał, że to jest fundamentalne prawo każdego obywatela, także lekarza. I cóż ja więcej mogę do tego dodać. To jest wyrok TK i on nie wymaga żadnej aktywności ze strony ministra zdrowia, żeby to potwierdzić w jakiś sposób – powiedział minister.

Zmiany w zakresie informatyzacji

Konstanty Radziwiłł poruszył również problem z projektem informatyzacji systemu ochrony zdrowia, który w obecnej formule nie ma szans na powodzenie; z nowym rokiem nie wejdzie nic z tzw. platformy e-zdrowie – zapowiedział.

Radziwiłł przekazał, że po różnych negocjacjach, spotkaniach i analizach, we współpracy z innymi resortami które zajmują się informatyzacją i rozwojem zapadła decyzja o zamknięciu programu, zgodnie z umowami.

Minister zapowiedział, że dalsze finansowanie informatyzacji będzie odbywało się tylko ze środków budżetowych, które muszą znaleźć się w budżecie przyszłego roku i jeszcze następnego roku. Środki te, jak dodał, prawdopodobnie nie dadzą możliwości zrealizowania tak szerokich zamierzeń jak były planowane w tzw. Platformie P1.

kj/PAP

 

Tagi: , , , , , , , , , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie