24 marca 2017

Sejm uchwalił ustawę tworzącą sieć szpitali 

– Ta ustawa stabilizuje sytuację szpitali, a przez to zabezpiecza interesy pacjentów – przekonywał przed wczorajszym głosowaniem minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Przeciwne nowelizacji były kluby PO (od głosu wstrzymał sie jedynie b.minister zdrowia Marian Zembala), Kukiz’15, Nowoczesnej i PSL. Spośród posłów PiS przeciwny ustawie był jedynie Andrzej Sośnierz (były prezes NFZ), dwoje posłów wstrzymało się od głosu.

Wcześniej Sejm nie zgodził się na wniosek Nowoczesnej o odrzucenie projektu ustawy. Poparcia Sejmu nie uzyskały też poprawki Nowoczesnej opóźniające termin wejścia w życie nowych zasad finansowania szpitali oraz poprawki PO zakładające wpisanie do sieci oddzielnych poziomów dla szpitali sercowo-naczyniowych, rehabilitacyjnych i geriatrycznych (nowela przewiduje, że takie oddzielne profile będą miały np. szpitale pediatryczne).

W trakcie głosowań zmianę zasad finansowania szpitali krytykowali posłowie opozycji; dopytywali też, które szpitale zostaną zakwalifikowane do sieci.

Minister Radziwiłł ocenił, że obecny system służby zdrowia działa źle, ponieważ „od lat narastały różne nieprawidłowości”.
– Sieć ma zapobiec temu, że publiczne, ważne dla nas wszystkich szpitale, dzisiaj muszą konkurować w bratobójczej, toksycznej konkurencji z tymi, którzy po prostu robią interesy w służbie zdrowia – powiedział minister. – Ta ustawa stabilizuje sytuację szpitali, a przez to zabezpiecza interesy pacjentów – podkreślił.

Zdaniem ministra, prace nad ustawą trwały ponad rok i zarówno szpitale, jak i NFZ mają czas na dostosowanie się do jej zapisów.

Joanna Kopcińska (PiS) podkreśliła, że świadczenia geriatryczne będą realizowane w szpitalach zakwalifikowanych do sieci, geriatrzy będą też konsultantami na oddziałach internistycznych.

Radziwiłł dodał, że tworzenie masowo oddziałów geriatrycznych „nie ma żadnego uzasadnienia”. – Owszem istnieje potrzeba istnienia niewielkiej liczby referencyjnych oddziałów geriatrycznych, które będą poświęcone przede wszystkim szkoleniu kadry lekarskiej, a także pielęgniarskiej i innych profesjonalistów medycznych w zakresie odmienności leczenia osób w wieku podeszłym – zaznaczył.

Zgodnie z nowymi przepisami utworzony zostanie system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieć szpitali. W sieci będą mogły znaleźć się placówki, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć, albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będą musiały spełniać szpitale ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne).

Placówki znajdujące się w sieci będą podzielone na kilka różnych poziomów systemu zabezpieczenia. Pierwszy stopień to głównie szpitale powiatowe, drugi – ponadpowiatowe, a trzeci – wojewódzkie. Kolejne poziomy to szpitale: pediatryczne, ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne. Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ. Sieć będzie też obejmować m.in. ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w przychodniach przyszpitalnych oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

Na funkcjonowanie tego systemu przeznaczonych będzie ok. 91 proc. środków, z których obecnie finansowane jest leczenie szpitalne. Pozostałe 9 proc. będzie przeznaczone na konkursy świadczeń, do których będą mogły przystąpić zarówno placówki, które nie zakwalifikowały się do sieci, jaki i szpitale sieciowe, które będą chciały otrzymać finansowanie np. na funkcjonowanie dodatkowych oddziałów.

Pierwsze wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci w każdym województwie będą ogłaszane nie później niż do 27 czerwca br. Do 26 września zostaną one uzupełnione o podmioty lecznicze, które powstaną w wyniku połączenia dwóch lub więcej podmiotów. Wykazy będą obowiązywały od 1 października 2017 r. przez kolejne 4 lata.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.(PAP)

Tagi: , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie